Keşfet

Samandere Şelalesi

Samandere Şelalesi, Düzce’nin güneydoğusunda, Beyköy beldesi Samandere köyü sınırları içinde yer almaktadır. Beyköy beldesine 15 km, Düzce’ye 24 km, TEM Otoyolu’na 20 km, D-100 Karayolu’na 26 km uzaklıktadır. Şelalenin kapladığı alan 10 hektar olup, bu alandaki akarsular Uğursuyu ile birleşerek Efteni Gölü’ne ulaşmakta, buradan da Büyük Melen suyu ile birleşerek Akçakoca sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülmektedir.

Çevre çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikler ve yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahiptir. Samandere Şelalesi Türkiye’nin tescil edilen ilk Tabiat Anıtı’dır. Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce ‘‘Tabiat Anıtı’’ olarak tescil edilmiştir. Samandere Şelalesi’nin de bulunduğu 500 m dere boyunca, anıt ağaçlar, üç adet şelale ve bir de Cadı Kazanı adı verilen derin bölüm de tescillidir ve oldukça ilginçtir.

Tabiat anıtı olarak ilan edilen Samandere Şelalesi, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği şelalede, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.

Bize Katılın

Tesisimiz Hakkında

Yeypaş | Samandere Tesisleri

Samandere Şelale’sini de içinde yer aldığı milli parka kurulan Samandere Tesisleri , konuklarına leziz tatları , doğa ile buluşturuyoruz. Tesisimiz , misafirlerimize ; zengin çeşitli ve leziz  kahvaltısı ve özel olarak hazırlanmış ana yemek menüsü sunmakla bereber siz misfirlerimize mangal ve piknik yapma imkanını da sunuyoruz.

 

‘Halk için Belediyecilik’ sloganı ile çıktığımız bu yolda en büyük amacımız ,  sunduğumuz tüm hizmetleri kar amacı gütmeden , halkımız için en uygun fiyatlar ile en kaliteli hizmeti sunmaktır.

 

Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Foto Galeri

Adres

Beyköy Beldesi Samandere Şelalesi Milli Parkı